תקציר על המדדים הגדולים בעולם

זירת המסחר העולמית בניירות ערך היא מורכבת ודינמית וכוללת פעילות במספר בורסות גדולות בעולם. הפעילות המסחרית בבורסות אלה משפיעות על התנהלות הכלכלה בעולם וכן בעלות השפעה הדדית בעת עליות או ירידות של שערי ניירות ערך.

זירת המסחר העולמית משפיעה גם על פעילות הבורסה הישראלית. בשל היקף מצומצם של פעילות המסחר בניירות ערך בישראל פונים משקיעים ישראלים למסחר בניירות ערך בחו"ל.

בואו נכיר את המדדים הגדולים בעולם:

ארצות הברית

בארה"ב פועלות מספר בורסות והשוק האמריקאי הוא הגדול והחשוב ביותר בעולם הפיננסי. שתי הבורסות המובילות הן NYSE והנאסד"ק. שתיהן נמצאות בניו יורק והמסחר בהן מתנהל בהיקפי ענק.

3 מדדים מובילים בשוק האמריקאי:

מדד נאסד"ק 100

הנאסד"ק הוא שמה של בורסה למסחר בניירות ערך הפועלת בארצות הברית וכוללת גם סניפים ברחבי העולם. המסחר מתבצע באופן אלקטרוני ובבורסה זו נסחרות כ- 5000 מניות. הבורסה מושכת חברות טכנולוגיה והיי-טק.

מדד נאסד"ק מורכב מ-100 החברות הגדולות הרשומות ונסחרות בבורסת הנאסד"ק ללא חברות פיננסיות ולא רק חברות אמריקאיות. המדד הוא מצרפי וכל מניה מקבלת משקל יחסי לפי שווי השוק של החברה המנפיקה.  המדד כולל מניות של חברות טכנולוגיה, מה שהופך אותו לאינדיקטור המצביע על כיוון ענף ההיי-טק.

מבין 100 החברות המרכיבות את המדד אפשר למצוא את אפל, אדובי, אינטל, אמזון, מייקרוסופט, נטפליקס וצ'ק פוינט.

גרף התקדמות

מדד S&P 500

חברת סטנדרד אנד פורס Standard & Poor's, היא חברה לדירוג אשראי של חברות ובין  היתר גם דירוג אג"ח, הערכת אמינות, פתרונות ניהול סיכונים ושירותי מידע. החברה מפרסמת מספר מדדי מניות ביניהם מדד S&P 500.

מדד S&P 500 הוא מדד הקיים מסוף שנות ה-50 של המאה הקודמת. מדד זה מורכב מ-500 החברות הגדולות ביותר בשוק האמריקאי מענפים שונים. הגיוון הקיים בענפים וגודל החברות גורם למדד להיות אינדיקטור המצביע בצורה טובה על כיוון שוק המניות הכולל.

מדד הדאו ג'ונס Dow Jones

חברת דאו ג'ונס האמריקאית ביססה מדד תעשייתי המורכב מ-30 מניות של חברות ענקיות בארה"ב. המדד משקף את המגמות והתנודות במחירי המניות הנסחרות בבורסה בארה"ב.

בין 30 החברות ניתן לראות  את קוקה קולה, פרוקטר אנד גמבל, אפל, מקדונלדס, ויזה ועוד.

אירופה

באירופה מתנהלים מספר שווקים פיננסיים מובילים. בורסת פרנקפורט בגרמיה, בורסת מדריד בספרד, בורסת פריז בצרפת ובורסת יורונקסט המפעילה באירופה מספר בורסות ועוד.

מדד מוביל בצרפת – מדד הקאק CAC 40

בצרפת פועלות מספר בורסות. העיקרית והחשובה היא הבורסה של פריז בה נסחרות חברות גדולות וגלובליות. בורסות אחרות נמצאות בליון, מרסיי ננסי ועוד.

המדד הצרפתי מייצג את הערך של 40 המניות הנסחרות ביותר בבורסה בפריז. מבין 40 החברות אפשר לראות את יצרניות הרכבים הצרפתיות, רנו ופג'ו, מותג היוקרה הרמס, מותג הקוסמטיקה לוריאל, איירבוס ועוד.

אסיה

הבורסות הגדולות הפועלות באסיה נמצאות בטוקיו ביפן, בורסות שאנגחאי ושנזן בסין שהיא המעצמה הכלכלית השניה בגודלה בעולם, הבורסות בהונג קונג ובטאיוון. לכל בורסה מדד מוביל משלה.

 מדד מוביל ביפן – מדד הניקיי

הבורסה היפנית בטוקיו היא אחת הבורסות הגדולות בעולם. מדד הניקיי הוא אחד המדדים המובילים בבורסה זו.

המדד  מורכב מ-225 מניות הגדולות ביפן וביניהן ניתן לראות את יצרניות הרכב המוכרות, מיצובישי, ניסן, מאזדה, וסובארו, יצרניות המכשירים האלקטרונים סוני ופנסוניק ויצרנית המצלמות קוניקה מינולטה.

 

לסיכום, במסחר העולמי בניירות ערך פועלות מספר בורסות חזקות במדינות בעלות שוק כלכלי מפותח וחזק. המדדים המובילים בבורסות הגדולות עשויים להצביע על מצב השווקים הכלכליים העולמיים.

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך