משרדים למכירה או משרדים להשכרה – מה עדיף עבורכם?

אפשר להגיד ששוק הנדל"ן המסחרי מבעבע. בנייני משרדים חדשים צומחים לגובה ומציעים מגוון רחב של נדל"ן משרדי לחברות ועסקים מכל הסוגים וגם למשקיעים שרוצים לעשות את הצעד הראשון בהשקעה נדל"נית. המגוון הרחב והאופי השונה של הנדל"ן המסחרי מצריכים למידה והתעמקות, ובין השאר עולה השאלה מה עדיף לכם – לשכור או לקנות משרד? על כך נרחיב במאמר הבא.

 

נדל"ן מסחרי – במה הוא שונה מנדל"ן למגורים?

רובנו מכירים את שוק הנדל"ן למגורים ויודעים להבין פחות או יותר את הצרכים היתרונות והחסרונות של כל דירה. בנדל"ן למשרדים ישנם כמה גורמים נוספים שחשוב להכיר לפני שעושים קנייה להשקעה, קנייה לצורך פעילות העסק או השכרה לצורך פעילות העסק. בדומה לנדל"ן למגורים, מיקום הוא הגורם המשפיע ביותר על ערך הנכס, אבל הגורמים המשפיעים על טיב המיקום מעט שונים.

בנדל"ן מסחרי הדבר החשוב ביותר הוא נגישות, שכן עובדים ולקוחות צריכים להגיע בקלות למשרד וממנו.  זה אומר שיש חשיבות למיקום על צירי תנועה מרכזיים, שתתאפשר חנייה קלה באזור, ושתהיה גישה לתחבורה ציבורית. גורם נוסף שמבדיל נדל"ן מסחרי מנדל"ן למגורים הוא השירותים מסביב. יש צורך בזמינות של בתי קפה ומסעדות ללקוחות, עובדים ופגישות שונות.

נדל"ן משרדי דורש פחות שטח בנוי כדי להיות בעל ערך מאשר נדל"ן למגורים. עקב כך התשואה שלו למטר רבוע יותר גבוהה ומחיר הכניסה להשקעה יותר נמוך. מחיר יותר נמוך אומר גם הלוואה קטנה יותר לרכישה ראשונית, ובהתאם תשלום ריבית נמוך יותר. כל אלה מייצרים תשואה גבוהה יותר. שוני נוסף בנדל"ן מסחרי הוא נושא הביקוש. נדל"ן מסחרי נתון יותר לתנודות השוק מאשר נדל"ן למגורים שהביקוש אליו נשאר לרוב גבוה.

נדלן למגורים

יתרונות וחסרונות השכרה של משרדים

בעלי עסקים שמחפשים להעביר את הפעילות למשרדים חדשים, יכולים לשקול לשכור משרדים. אחד היתרונות של השכרה הוא הגמישות – אם פעילות החברה תגדל ויהיה צורך להרחיב את המשרדים, ניתן יהיה בסוף החוזה לשכור חללים נוספים, או לעבור לשכירות חדשה לחלוטין. זה רלוונטי גם לעסקים חדשים שפעילותם עוד לא יציבה ועלולה להצטמצם.

בנוסף, קנייה של משרד היא הוצאה גבוהה מאוד, וכדאיותה תלויה בטווח הזמן בו החברה תעבוד מתוך החלל המדובר. עבור עסקים קטנים ובינוניים, קנייה של משרד יכולה להגביל מאוד אם יהיו שינויים בהיקף העבודה. החיסרון של השכרת משרד בא לידי ביטוי בשליטה קטנה יותר של בעלי העסק בכל הקשור במקום.

בעלי המשרד יכולים שלא לחדש חוזה, שינויים במשרד תלויים בהסכמת הבעלים ואחזקת המבנה לא תהיה בשליטתכם. בכל הנוגע אל משרדים להשכרה ולמכירה סטאטוס יועצי נדלן יוכלו לתת לכם את הזווית המקצועית המעמיקה ביותר.

 

יתרונות של קניית משרדים לתפעול עסק

כאשר עסק נמצא במסלול שגשוג שמאפשר ביטחון לטווח ארוך, הוא יכול לשקול קנייה של משרדים. יתרונות הקנייה יהיו התאמה של המבנה באופן מוחלט לצרכים של העסק ושליטה בתפעול של המבנה. החסרונות יהיו העדר גמישות ועלויות התחלתיות גבוהות מאוד.

 

קניית משרדים לצורך השקעה

קניית משרדים יכולה להיות עבורכם "הרגל בדלת" לעולם ההשקעה בנדל"ן. כיוון שמשרדים דורשים פחות שטח בשביל להיות בעלי ערך, סכומי ההשקעה הראשוניים נמוכים יותר, וניתן עם הון עצמי קטן יותר והלוואות קטנות יותר, להיות בעלים של נכס נדל"ני. כאשר מחפשים נכס להשקעה, יש לבצע בדיקות מעמיקות על אופי הנכס ולכן כדאי להיעזר במומחים.

 

סיכום

בשנים האחרונות נבנו בישראל משרדים רבים שמוצעים להשכרה ולמכירה. שיקולי קנייה או השכרה של משרדים שונים מאלו של נדל"ן למגורים, ודורשים למידה והתייעצות עם מומחים. זאת על מנת לבצע את ההחלטה הטובה ביותר לעסק שלכם, או את ההשקעה הטובה והמניבה ביותר עם הכסף שלכם.

משרדים

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך

האם מחיר למשתכן משתלם_ 
האם מחיר למשתכן משתלם?

מדינת ישראל מתמודדת עם משבר נדל"ן עמוק וחריף במשך שנים רבות. ממשלות שונות ניסו לטפל במשבר ולפתור אותו. אחד הניסיונות הוא באמצעות תוכנית מחיר למשתכן. לפני שמגיעים הצעה ומבקשים לרכוש

למאמר המלא »