ייעוץ פנסיוני – מדוע כדאי להתייעץ עם גורם בכיר

הדבר האחראי לעשות הוא להפריש לפנסיה ולשמור על ההפרשות המצטברות בקופה. ואכן, בישראל כל שכיר מחויב להפריש לפנסיה, והחל משנת 2017 גם עצמאים מחויבים. ההפרשה לפנסיה מסייעת לחיות בכבוד ביום שלאחר הפרישה מהעבודה, ולכן מומלץ להשקיע מחשבה בניהול כספי הפנסיה ועדיף לא למשוך כספים מקרנות הפנסיה אם לא חייבים לעשות זאת. בשל ההיצע המגוון של סוגי חסכונות פנסיוניים הקיים בשוק, רבים נעזרים בשירותיו של יועץ פנסיוני. מהו יועץ פנסיוני, ומדוע כדאי להיוועץ בו?

 

מהו יועץ פנסיוני?

יועץ פנסיוני הוא בעל המקצוע המייעץ לגבי החסכון הפנסיוני ויצירת תמהיל החיסכון האופטימלי באמצעות קרנות פנסיה, קופות גמל, קרנות השתלמות וביטוחי מנהלים. יועץ פנסיוני אמור להיות אמין וחסר פניות, ולתת ללקוחותיו ייעוץ אובייקטיבי שלא משרת אף אינטרס של חברת פנסיה, אלא את אינטרס הלקוח בלבד. מסיבה זו חשוב להבדיל בין יועץ פנסיוני לבין סוכן ביטוח או משווק פנסיוני: סוכן ביטוח מקבל עמלה מהחברה בה הוא עובד ולא מהלקוח, דבר היוצר אינטרס עבורו שהלקוח יבחר בחברה שלו. גם אם יועץ הביטוח מקצועי ובקיא בפרטים, בסופו של יום הוא לא אובייקטיבי.

 

מסלול ההכשרה של יועץ פנסיוני

ייעוץ פנסיוני הינו מקצוע המצריך רישיון כדי לעבוד בו. כדי לקבל את הרישיון יש לעבור שלוש מהמורות בדרך:

  • בחינת יסודות מטעם הממונה על שוק ההון
  • בחינה בייעוץ השקעות מטעם הרשות לניירות ערך
  • תקופת התמחות של שישה חודשים אצל גורם מורשה

ישנם קורסים המשווקים בידי גורמים שונים שמטרתם להכשיר את מי שמעוניין לעבור את הבחינות. הבחינות כוללות בקיאות בנושאים שונים כגון מיסוי, ביטוח, ניהול השקעות ועוד. אדם שעבר את הבחינות ואת תקופת ההתמחות מקבל רישיון ורשאי לעבוד כיועץ פנסיוני.

 

מדוע כדאי להיוועץ ביועץ פנסיוני?

תחום הפנסיה הינו תחום מורכב. ישנן חברות לא מעטות המספקות שירותים בנושא, וכן מגוון סוגים של מונחים שיש להתמצא בהם, כגון: דמי ניהול, צבירה, פיצויים, תגמולים, קופות גמל, ביטוח מנהלים ועוד. מסיבה זו כדאי בהחלט להיוועץ ביועץ פנסיוני בטרם בוחרים במוצר חיסכון ובחברת פנסיה.

שירותיו של יועץ פנסיוני שימושיים לא רק בטרם בוחרים מסלול פנסיה, אלא גם שנים אחרי שפתחתם חיסכון: יועץ פנסיוני יכול לסייע לכם בגיבוש תכנית מותאמת אישית על מנת להגדיל את החסכונות הפנסיוניים, וקרוב לגיל הפרישה יועץ פנסיוני יכול לייעץ לכם כיצד לערוך שיפורים אחרונים בחיסכון שלכם.

 

כיצד למצוא מחסכונות פנסיה שאתם לא יודעים שיש לכם

אם אתם נמצאים כבר שנים רבות בשוק העבודה ועברתם מספר מקומות עבודה, יתכן ויש לכם חסכונות פנסיוניים ששכחתם מקיומם ואתם לא יודעים היכן הם נמצאים. במטרה לסייע לכם למצוא את חסכונות אלה, בשנת 2013 הקים משרד האוצר את הר הכסף, מנוע חיפוש לאיתור כספים אבודים. בעזרת הר הכסף תוכלו למצוא חסכונות פנסיוניים מכל סוג שלא בוצעה בהם פעילות לאחרונה, וכן חשבונות בנק על שמכם שלא ביצעתם בהם פעילות.

פיננסים

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך