מה זה קרן השתלמות ולמה זה חשוב?

בתור עצמאים, יש לכם אפשרות להפקיד לעצמכם כסף בקופת חיסכון המזכה אתכם בהטבת מס: קרן השתלמות. אם אתם שכירים, כדאי שתבדקו את התלוש שלכם, האם מנכים ממכם הפרשות לקרן השתלמות? אם לא, בקשו מהמעסיק לפתוח לכם קרן השתלמות. מה זה קרן השתלמות ולמה זה חשוב? אם אתם מחפשים מימון להון העצמי למשכנתא, כדאי שתקראו את הכתבה הבאה.

 

מה זה קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא מעין קופת חיסכון. העובד מפריש אחוזים מהשכר שהוא מקבל לקופת החיסכון, כספי החיסכון מנוהלים על ידי חברת השקעות על מנת להגדיל את כספי החיסכון. לאחר שש שנים, ניתן לפדות את קופת החיסכון ולהנות מהרווחים שהוא הניב, מבלי לשלם מס כמו כל מס על רווחי הון.

במקור, קרן השתלמות הוקמה כאפיק חסכוני שיאפשר לעובדים מקצועיים לחסוך מידי חודש כסף להשתלמות מקצועית שתיתן להם ידע נוסף. עם הזמן התנאים השתנו וכיום אין שום הגבלה על השימוש בכסף. החוסך יכול למשוך את כספי הקרן ולהגדיל באמצעותם את ההון העצמי לרכישת דירה משלו, הוא יכול גם לשפץ את הבית באמצעות כספים אלו וכו'.

עצמאי

האפשרות ליטול הלוואה מקרן השתלמות

כאמור, קרן ההשתלמות מאפשרת לחסוך על מנת למשוך את כספי החיסכון לאחר שש שנים. במשך כל תקופת החיסכון, כספי החיסכון "נעולים". לא כולם יודעים כי במקום למשוך את הכסף, ניתן ליטול הלוואה מהגוף המנהל את הקרן על חשבון כספי הקופה.

על קופה נזילה ניתן לקבל הלוואה של 100% מערך החיסכון, ועל קופה לא נזילה, גובה ההלוואה מוגבל ל-80% בלבד במקרית המקרים. הלוואות על חשבון קרן השתלמות נחשבות למועדפות בגלל תנאי הריבית הטובים. אך כל מקרה לגופו ולפני שאתם ממהרים ליטול הלוואה כזו, כדאי שתיעזרו ביועץ משכנתאות שיבדוק את כדאיות ההלוואה למצב שלכם.

עובדים מקצועיים

קרן השתלמות – לשכירים ועצמאים

בהתחלה קרן השתלמות נועדה לשכירים בלבד. אך כבר בשנת 1996 תוקן החוק ומאז כל עצמאי יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות ולחסוך כסף מבלי לשלם על כך מס. קרן השתלמות לעצמאים ידועה כמשתלמת תודות להטבת המס שהיא מקנה.

כל אפיק חסכוני המניב רווחים, מחייב את החוסך בתשלום מס על רווחי הון בעת משיכת הכסף. כאשר מדובר בחיסכון קרן השתלמות, יש פטור על תשלום מס כל עוד והכספים שהופקדו הם מתחת לתקרה שנקבעה בחוק. בנוסף, ההפקדה לקרן ההשתלמות מוכרת כהוצאה לעסק, מה שמפחית את גובה המס הנדרש לתשלום לרשויות המס.

 

איך עצמאי בוחר את קרן ההשתלמות המומלצת?

כיום יש בשוק לא מעט יועצי ביטוח וסוכנים שיציעו לכם לפתוח דרכ את קרן ההשתלמות שלכם. אך מה שחשוב להתמקד בו הוא בניית התקציב שנכון להפריש. לצורך כך כדאי שתתייעצו עם רואה החשבון שלכם. קיבלנו המלצות חמות על גל סרוסי, מנהל משרד רואה חשבון בבאר שבע. אם אין לכם עדיין רואה חשבון לעסק, כדאי שתפנו למובילים בתחום.

לחסוך כסף מבלי לשלם מס

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך