מתי נוכל לקבל משכנתא הפוכה?

משכנתא הפוכה היא משכנתא לבני שישים ומעלה בלבד. למה זה כך? בגלל התנאים המאפיינים אותה. ריכזנו כאן במיוחד עבורכם מידע על  משכנתא הפוכה. אם אתם בני שישים ומעלה או שאחד מקרוביכם מגיע לגיל, כדאי שתשתפו איתו את המידע על משכנתא זו, יתכן והוא לא מכיר את זכויותיו וחבל.

 

מהי משכנתא הפוכה?

מדובר בהלוואת משכנתא הניתנת תמורת משכון הנכס הקיים. הלווה משעבד את הנכס שלו לגוף המממן, מקבל את כספי ההלוואה, ורק לאחר פטירתו ההלוואה מוחזרת. לאורך כל תקופת ההלוואה הוא לא צריך להיות טרוד בהחזרי ההלוואה… הוא יכול להמשיך לכלכל את עצמו בכבוד ובעצם לחיות על חשבון הנכס שלו.

משכנתא הפוכה היא פתרון לבני שישים ומעלה. הרי לא מעט פנסיונרים מגלים כי גובה ההכנסות שלהם ירד והם לא מצליחים לפרנס את עצמם כמו שהיו רוצים. יוקר המחיה מאמיר, הם פונים להכיר את הזכויות המגיעות להם כמו החזר מס שבח ופטור ממס, אך הם עדיין לא מרגישים רווחה כלכלית. באמצעות משכנתא הפוכה הם מקבלים פתרון יעיל ומספק.

 

הקריטריונים לקבלת משכנתא הפוכה

כדי לקבל משכנתא זו, יש צורך לעמוד בכל הקריטריונים. חשוב לציין כי לכל גוף מימון קריטריונים משלו. לפני שאתם פונים לגוף מימון מסויים, בדקו את הקריטריונים שלו.

הקריטריונים המקובלים במרבית גופי המימון:

  • ערך הנכס חייב לעמוד על מיליון שקלים לפחות
  • גיל הלווה צריך להיות מעל שישים (יש גופי מימון שמאשרים גם מגיל 55).
  • מבקש ההלוואה הוא בעל הנכס היחידי
  • ילדי הלווה מאשר וחותם על הסכם ההלוואה
  • הלווה צריך להיות כשיר מנטאלית לחתימה על משכנתא

 

איך מחזירים את המשכנתא ההפוכה?

המשכנתא היא הפוכה ובניגוד לכל משכנתא שהלווה עצמו מחזיר מכספו, הרי שאת המשכנתא הזו יורשי הלווה מחזירים. הלווה לא נדרש להחזיר את ההלוואה ורק לאחר פטירתו יורשיו מקבלים דרישה לתשלום חוב המשכנתא תוך שנה מיום הפטירה. באפשרות הלווים למחזר את המשכנתא ההפוכה למשכנתא רגילה או למשכנתא רבת לווים וכך כל יורש ישלם מכספו את המשכנתא. אפשרות נוספת היא למכור את הנכס, לכסות את החוב ולהסתפק בירושה הזו.

 

איפה ניתן לקבל משכנתא הפוכה?

לא כל בנק למשכנתאות מציע גם משכנתא הפוכה. נכון להיום יש מספר בנקים בודדים העוסקים בתחום ולצידם יש את חברות הביטוח וחברות המימון החיצוניות המציעות משכנתא כזו. ההמלצה היא ליטול את המשכנתא מגוף מימון מוכר וידוע.

 

פתרון נוסף לגיל השלישי

בגלל שמשכנתא הפוכה לא חפה מחסרונות, פותח מודל יעיל בשם ירושה עצמית והוא מהווה חלופה נהדרת למשכנתא הפוכה כאשר ללווה מפריעים נקודות מסויימות. במסגרת ירושה עצמית הדירה נמכרת, המוכר ממשיך לגור בדירה עד סוף חייו למרות שהוא מקבל את תמורתה. רק לאחר הפטירה הדירה עוברת לידי המשקיע.

משכנתא

המאמר שימושי ?
שתפו עם החברים בקליק

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך